Kaziranga National Park Essay In Assamese 2023 | কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান

আগন্তুক হাইস্কুল শিক্ষান্ত পৰীক্ষাৰ বাবে Kaziranga National Park Essay In Assamese তথা ‘কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ বিষয়ে ৰচনা লিখন’ প্ৰশ্নটো সুধাৰ ৯৯ শতাংশ আশা আছে কিয়নো কভিদ পৰিস্থিতিত Kaziranga National Park কি কি লাভ বা ক্ষতি হল সেয়া অধ্যয়ন কৰিবলগীয়া।

আকৌ এবাৰ স্বাগতম জনাইছো Assamese Medium ৰ আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ লিখনিলৈ। আজি আমি Assamese Essay For 2023 Final Exam ত Kaziranga National Park ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰিবলৈ প্ৰয়াস কৰিছো। আশা কৰোঁ এই লিখনিয়ে আপোনাক সহায় কৰিব।

ইয়াৰ আগতে আমি Assamese Medium ৰ ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ বাবে বহু বিষয়ৰ বিষয়ে ৰচনা লিখা হৈছে, আপুনি যদি পঢ়িব খোজে তেন্তে তলৰ লিংকত ক্লিক কৰি পঢ়িব পাৰে।

Kaziranga National Park Essay In Assamese

Kaziranga National Park Essay In Assamese For HSLC 2023 Final Exam

আৰম্ভণি: এই গোটেই পথিৱীখন কেৱল মানুহৰ বাবেই নহয়, আন সকলো প্ৰাণী, চৰাই আৰু গছৰ বাবেও বাস কৰে। কিন্তু, মানুহজন ইমানলোভী আছিল যে তেওঁ অৰণ্যবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিছে আৰু তেওঁৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থানবোৰ দখল কৰিছে আৰু ইমান অসংবেদনশীল যে তেওঁলোকে সুখ আৰু সম্পদৰ বাবে চিকাৰ আৰু হত্যা কৰিব পাৰে।

মানুহৰ এই বেপৰোৱা আৰু অমানৱীয় মনোভাৱৰ ফলস্বৰূপে, বহুতো জীৱ-জন্তু আৰু চৰাই বিলুপ্ত হৈছে, বহুতো বিপদত পৰিছে আৰু এক একৰ বনাঞ্চল খহি পৰিছে। এনে কাৰ্য্য কৰি ইয়াক বিজয় বা ক্ষমতাৰ প্ৰদৰ্শন বুলি গণ্য কৰাটো মানুহৰ এটা ব্যংগ আৰু মূৰ্খতা।

এনেদৰে, আমি জৈৱ বৈচিত্ৰ্য ধ্বংস কৰি ধ্বংসক আমন্ত্ৰণ জনাইছো। সেয়েহে, মানুহৰ হস্তক্ষেপৰ পৰা জীৱ-জন্তু আৰু চৰাইক সুৰক্ষিত বা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ, চৰকাৰে বহুতো বন াঞ্চল আৰু অন্যান্য অঞ্চলক বন্যপ্ৰাণী অভয়াৰণ্য, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আৰু সংৰক্ষিত বনাঞ্চল হিচাপে ঘোষণা কৰিছে।

এনে ঘোষণা কৰি, অঞ্চলবোৰ সুৰক্ষিত বুলি ঘোষণা কৰা হৈছে, আৰু এনে এলেকাবোৰত যিকোনো চিকাৰ, হত্যা বা জন্তুৰ আঘাতৰ সৈতে কঠোৰ ব্যৱস্থা আৰু শাস্তি জাৰি কৰা হৈছে।

বৰ্ণনা: সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত, ভাৰতত 104 খন ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান আছে। কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান ভাৰতৰ অন্যতম জনপ্ৰিয় ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান। ১৯৭৪ চনত ইয়াক ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। 1974 চনৰ আগতে, কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান জুডি এখন সংৰক্ষিত বনাঞ্চল আছিল।

ই ভাৰতৰ উত্তৰ-পূব অংশৰ বহুতো উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণীৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু সুৰক্ষিত ঘৰ। উদ্যানখন অসম ৰাজ্যত অৱস্থিত। মন কৰিবলগীয়া যে ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন অসম, গোলাঘাট আৰু নগাঁও জিলাৰ দুখন জিলাৰ কিছু অংশত অৱস্থিত।

উদ্যানখন প্ৰায় ১৭০ বৰ্গ মাইল এলেকাত বিয়পি আছে। ই অসমৰ আটাইতকৈ পুৰণি উদ্যানসমূহৰ ভিতৰত এটা। এটা শিঙৰ গঁড় কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানৰ এক বিশেষ আকৰ্ষণ। ইয়াত কাজিৰঙাৰ ঘন অৰণ্যত ২৪১৩ টাতকৈও অধিক গঁড় আছে য’ত তেওঁলোকক মানুহৰ দ্বাৰা অমানৱীয় হত্যাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰা হয়।

কাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানে আন বহুতো প্ৰাণী, চৰাই আৰু উদ্ভিদৰ বাবে এক আশ্চৰ্যকৰ বাসস্থান প্ৰদান কৰে। এই অঞ্চলটো জৈৱ বৈচিত্ৰ্যৰে সমৃদ্ধ। এই ঋষি প্ৰাকৃতিক ঘৰটোত এটা শিঙৰ গঁড় আৰু বাঘ, হাতী, হগ হৰিণ, বনৰীয়া পানী ম’হ আদিকে ধৰি আন বহুতো জন্তু আছে।

2006 চনত, ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানক ভাৰতীয় ব্যাঘ্ৰ সংৰক্ষিত অঞ্চল হিচাপেও ঘোষণা কৰা হৈছিল। এইটো বাঘক মানুহৰ চিকাৰৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কৰা হৈছে। গোটেই পৃথিৱীৰ পৰা বহুতো চৰাই প্ৰতি বছৰে এই সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক বাসস্থানলৈ প্ৰব্ৰজন কৰে।

ই জৈৱ বৈচিত্ৰ্য আৰু ঠাইখনৰ পৰিস্থিতিতন্ত্ৰত সৌন্দৰ্যৰ সমৃদ্ধি একত্ৰিত কৰে। বিশ্বজুৰি জনাজাত বাৰ্ডলাইফ ইণ্টাৰনেচনেল নামৰ সংগঠনটোৱে ইয়াক “গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰাইৰ এলেকা” বুলি চিনাক্ত কৰিছে।

পৃথিৱীৰ বহুতো পৰ্যটক প্ৰতি বছৰে এই ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানখন উপভোগ কৰিবলৈ আৰু সুন্দৰ প্ৰাকৃতিক দৃশ্য উপভোগ কৰিবলৈ আহে। ই ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় অৰ্থনীতিক সংযোগ কৰে।

সমাপ্তি: বাৰিষা কালত, ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পানীকাজিৰঙা ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত ভৰি পৰে আৰু সেই ঋতুত ই দৰ্শনাৰ্থীৰ বাবে অগম্য হৈ পৰে। যোৱা অক্টোবৰৰ পৰা, ইয়াক স্থানীয় ৰাইজ আৰু পৰ্যটকৰ বাবে মুকলি কৰা হৈছে আৰু অক্টোবৰৰ পৰা এপ্ৰিললৈ এই উদ্যানখন ভ্ৰমণ কৰাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময়।


Leave a Comment

Your email address will not be published.