Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium তথা অসমীয়া মাধ্যমৰ দশম মান শ্ৰেণীৰ সাধাৰণ বিজ্ঞানৰ নৱম অধ্যায় ‘বংশগতি আৰু ক্ৰমবিকাশ‘ ৰ সম্পূৰ্ণ প্ৰশ্ন উত্তৰ আজি আমি আলোচনা কৰিব গৈ আছো।

ইয়াৰ আগতে আমি Class 10 Science ৰ আন আন অধ্যায় সমূহৰ সমাধান আগবঢ়াইছোঁ। যদি আপুনি তাৰ বিষয়ে পঢ়িব বিচাৰে তেন্তে তলৰ লিংকৰ পৰা আপুনি পঢ়িব পাৰে।


Class 10 Science Chapter 9 Question Answer Assamese Medium

আমি আজি ইয়াত ‘বংশগতি আৰু ক্ৰমবিকাশ’ নামৰ অধ্যায় তথা Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium ৰ Question Answer আলোচনা কৰিম। ইয়াত পাঠ্যপুথিৰ প্ৰশ্ন উত্তৰ দিয়াৰ ওপৰিও অনুশীলনীৰ প্ৰশ্ন উত্তৰ ইয়াত আলোচনা কৰা হৈছে।

Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

প্ৰশ্নাৱলী Page No 143 Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

1) যদি অযৌন প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াৰে বংশ বিস্তাৰ কৰা কোনো এটা প্ৰজাতিৰ জনসংখ্যাৰ “A” চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্টৰ পৰিমান 10% আৰু সেই একে জনসংখ্যাৰ মাজত “B” চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্টৰ পৰিমান 60% হয় তেন্তে কোনটো চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট আগতীয়াকৈ উৎপত্তি হৈছিল ?
উত্তৰ-
“B” চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট আগতীয়াকৈ উৎপত্তি হৈছিল ৷

2) এটা প্ৰজাতিত সৃষ্টিত হোৱা বৈসাদৃশ্যতাৰ চৰিত্ৰবিলাকে কেনেকৈ জীৱক বৰ্তাই ৰাখে ?
উত্তৰ-
প্ৰকৃতিত জীৱবিলাকৰ মাজত সৃষ্টি হোৱা বৈশাদৃশ্যতাসমূহৰ উপৰত ভিত্তি কৰি জীৱবিলাকে বেলেগ বেলেগ ধৰণে সুবিধা লাভ কৰে৷ উদাহৰণ স্বৰূপে, যিবিলাক বেক্টেৰিয়াই অতি উষ্ণতাত জীয়াই থাকিব পাৰে সেইবিলাকৰ ওপৰেৰে গৰম বতাহ প্ৰবাহিত কৰি থাকিলেও জীয়াই থাকিবলৈ সক্ষম হয়৷ এনে বৈসাদৃশ্যতা বিশিষ্ট জীৱবিলাকক পৰিবেশৰ কিছুমান কাৰকৰ প্ৰভাবত প্ৰকৃতিয়ে নিজে নিজে নিৰ্বাচিত কৰে আৰু তাৰ আলমতে ক্ৰমবিকাশ প্ৰক্ৰিয়া সংঘটিত হয়৷

প্ৰশ্নাৱলী Page No 147 Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

1) মেণ্ডলে তেখেতৰ পৰীক্ষাৰ যোগেদি বংশানুক্ৰমিকভাবে প্ৰবাহিত চৰিত্ৰবিলাকৰ কোনটো প্ৰভাবী আৰু কোনটো অপ্ৰভাবী তাক কেনেকৈ নিৰ্ণয় কৰিছিল?
উত্তৰ-

মেণ্ডেলে তেখেতৰ পৰীক্ষাত ওখ আৰু চাপৰ মটৰ মাহ গছৰ মাজত সংকৰণ ঘটাইছিল৷ সংকৰণ পৰীক্ষাত তেঁও প্ৰথম প্ৰজন্ম(F1) অৰ্থৎ F1 জনুত কেৱল ওখ মটৰ মাহৰ কিন্তু দ্বিতীয় প্ৰজন্ম(F২) অৰ্থৎ F২ জনুত ওখ আৰু চাপৰ দুয়ো ধৰণৰ মতৰ মাহৰ গছ পাইছিল৷ দ্বিতীয় জনুত পোৱা ব্যক্ত ৰূপ অনুপাত আছিল 1:2:1.
যিহেতু প্ৰথম প্ৰজন্ম বা F1 জনুত ওখ আৰু চাপৰ দুয়োধৰণৰ চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট থাকিলেহে দ্বিতীয় প্ৰজন্ম বা F২ জনুত ওখ আৰু চাপৰ মটৰ মাহৰ গছ পোৱা সম্ভৱ হ’ব৷ সেয়েহে ইয়াৰ পৰাই মেণ্ডলে বুজিবলৈ সক্ষম হৈছিল যে F1 জনুত সকলোবিলাক মটৰ মাহৰ গছ ওখ হ’ল যদিও তাত ওখ আৰু চাপৰ দুই ধৰণৰে চৰিত্ৰ আছিল৷ কিন্তু ওখ চৰিত্ৰটো প্ৰভাৱী হিচাপে আৰু চাপৰ চৰিত্ৰটো অপ্ৰভাৱী হিচাপে আছিল৷ অপ্ৰভাৱী চৰিত্ৰটো F২ জনুত প্ৰকাশ পালে৷

2) মেণ্ডলে তেখেতৰ পৰীক্ষাৰ যোগেদি বংশানুক্ৰমিকভাবে প্ৰবাহিত চৰিত্ৰবিলাকৰ স্বতন্ত্ৰভাবে প্ৰবাহিত হয় বুলি কেনেকৈ নিৰ্ণয় কৰিছিল?
উত্তৰ-

মেণ্ডেলে মটৰ মাহৰ দুযোৰ পৃথক পৃথক চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট্যৰ মাজত দ্বীসংকৰণ পৰীক্ষা এটা কৰিবংশানুক্ৰমিকভাবে প্ৰবাহিত চৰিত্ৰবিলাক স্বতন্ত্ৰভাবে প্ৰবাহিত হয় বুলি নিৰ্ণয় কৰিছিল৷ চিত্ৰত দেখা গৈছে যে ঘূৰণীয়া-সেউজীয়া মটৰ মাহৰ লগত সোতোৰা-হালধীয়া মটৰ মাহৰ সংকৰণ ঘটাত F1 জনুত আতাইবোৰ গছ ঘূৰণীয়া-হালধীয়া উৎপন্ন হয়৷ সেয়েহে ঘূৰণীয়া-হালধীয়া চৰিত্ৰ দুটা প্ৰভাৱী ৷
কিন্তু যেতিয়া F1 জনুৰ গছবোৰৰ মাজতে স্ব-পৰাগযোগে সংকৰণ ঘটিলে তেতিয়া F2 জনুত 9:3:3:1 অনুপাতত ক্ৰমে ঘুৰণীয়া-হালধীয়া, ঘুৰণীয়া-সেউজীয়া, সোতোৰা-হালধীয়া আৰু সোতোৰা-সেউজীয়া গছ উপন্ন হ’ল৷ দেখা গ’ল যে সেউজীয়া আৰু সোতোৰা চৰিত্ৰ দটা F1 জনুত প্ৰকাশ পো্ৱা নাছিল যদিও F2 জনুত নতুনকৈ সংমিশ্ৰিত হৈ প্ৰকাশ পালে৷ গতিকে উক্ত চৰিত্ৰ সমূহ বংশানুক্ৰমিকভাবে স্বতন্ত্ৰ হিচাপে প্ৰবাহিত হৈছে ৷

3) মানুহৰ সন্তানৰ লিংগ নিৰ্ধাৰণ কিদৰে কৰা হয়?
উত্তৰ-

মানুহৰ ক্ষেত্ৰত, মহিলাৰ লিংগ নিৰ্ণায়ক ক্ৰ’ম’জ’ম দুডাল হ’ল “XX” আৰু পুৰুষৰ লিংগ নিৰ্ণায়ক ক্ৰ’ম’জ’ম দুডাল হ’ল “XY” ৷ অৰ্থাৎ পুৰুষৰ পৰা দুই ধৰণৰ জনন কোষ ‘X’ আৰু ‘Y’ পোৱা যাব৷ আনহাতে, মহিলাৰ পৰা অকল এক ধৰণৰ জনন কোষ ‘X’ পোৱা যাব৷ সেয়েহে সন্তানৰ লিংগ নিৰ্ধাৰণৰ বাবে প্ৰকৃততে পিতৃৰ ফালৰ পৰা কোনডাল লিংগ নিৰ্ণায়ক ক্ৰ’ম’জ’ম প্ৰবাহিত হয় তাৰ ওপৰতহে নিৰ্ভৰ কৰি সন্তানৰ লিংগ নিৰ্ধাৰণ হয়৷ যদি পিতৃৰ ফালৰ পৰা ‘X’ ক্ৰ’ম’জ’ম প্ৰবাহ হৈ মাতৃৰ ‘X’ ক্ৰ’ম’জ’মৰ লগত “XX” যোজন কোষ গঠন হয় তেনেহ’লে সন্তানটো ছোৱালী হ’ব৷ একেদৰে পিতৃৰ ফালৰ পৰা ‘Y’ ক্ৰ’ম’জ’ম প্ৰবাহ হ’লে “XY” যোজন কোষ গঠন হৈ সন্তানটো ল’ৰা হ’ব৷

প্ৰশ্নাৱলী Page No 150 Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

1) কি কি প্ৰকাৰে কোনো এটা জীৱৰ নিৰ্দিষ্ট এটা চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট্য তাৰ জনসংখ্যাত ক্ৰমাগতভাবে বাঢ়ি যায় ?
উত্তৰ-
জিনীয় পথচ্যুত, প্ৰাকৃতিক নিৰ্বাচন আদিৰ বাবে এটা জীৱৰ নিৰ্দিষ্ট এটা চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট্য তাৰ জনসংখ্যাত ক্ৰমাগতভাবে বাঢ়ি যায়৷

2)জীৱৰ জীৱন কালত আৰ্জিত চৰিত্ৰবিলাক তাৰ সতি সন্ততিলৈ কিয় বংসানুক্ৰমিক প্ৰবাহ নঘটে?
উত্তৰ-
জীৱৰ জীৱন কালত আৰ্জিত চৰিত্ৰবিলাক তাৰ সতি সন্ততিলৈ বংসানুক্ৰমিক প্ৰবাহ নঘটে কাৰণ আৰ্জিত চৰিত্ৰবিলাকে জীৱবিলাকৰ জনন কোষত থকা জিনবিলাকৰ কোনো সাল-সলনি ঘটাব নোৱাৰে৷

3)বংশগতি বিজ্ঞানৰ দিশৰ পৰা জীৱিত বাঘৰ সংখ্যা ক্ৰমে হ্ৰাস পাই গৈ থকাটো কিয় চিন্তিত বিষয় বুলি ভাবা?
উত্তৰ-
জীৱিত বাঘৰ সংখ্যা ক্ৰমে হ্ৰাস পাই গৈ থাকিলে বাঘৰ মাজত বৈসাদৃশ্যতা কমকৈ পৰিলক্ষিত হ’ব৷ এনে হ’লে জীৱিত বাঘবোৰে নতুন পৰিবেশৰ লগত নিজকে খাপ খোৱাব নোৱাৰিব৷ তেনে ক্ষেত্ৰত যিকোনো প্ৰাকৃতিক দূৰ্যোগত কম সংখ্যক বাঘৰ প্ৰজাতিটো হঠাতে লুপ্ত হৈ যাব পাৰে৷ সেয়েহে বংশগতি বিজ্ঞানৰদিশৰ পৰা জীৱিত বাঘৰ সংখ্যা ক্ৰমে হ্ৰাস পাই গৈ থকাটো চিন্তাৰ বিষয়৷

প্ৰশ্নাৱলী Page No 151 Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

1)নতুন এটা প্ৰজাতিৰ উৎপত্তিৰ কাৰণে কি কি উপাদানে অৰিহণা যোগায়?
উত্তৰ-
নতুন এটা প্ৰজাতিৰ উৎপত্তিৰ কাৰণে অৰিহণা যোগোৱা উপাদানবোৰ হ’ল- জিনীয় পথচ্যুত, প্ৰাকৃতিক নিৰ্বাচন আৰু ভৌগলিক পৃথকীকৰণ ৷

2)স্ব–পৰাগযোগ ঘটা উদ্ভিদৰ প্ৰজাতিকৰণৰ বাবে ভৌগলিকভাবে পৃথকীকৰণ হৈ থকা অৱস্হাটো প্ৰধান কাৰক হ’ব পাৰে নে? যদি পাৰে কিয় পাৰে আৰু যদি নোৱাৰে কিয় নোৱাৰে?
উত্তৰ-
স্ব-পৰাগযোগ ঘটা উদ্ভিদৰ প্ৰজাতিকৰণৰ বাবে ভৌগলিকভাবে পৃথকীকৰণ হৈ থকা অৱস্হাটো প্ৰধান কাৰক হ’ব নোৱাৰে৷ কাৰণ স্ব-পৰাগযোগ ঘটা উদ্ভিদৰ ক্ষেত্ৰত নিষেচন প্ৰক্ৰিয়াত পুংকেশৰৰ পৰা পৰাগ ৰেণুবিলাক একেপাহ ফুল বা একেডাল গছৰ আন এপাহ ফুলৰ স্ত্ৰীকেশৰৰ গৰ্ভমুণ্ডত স্হানান্তৰিত হয়৷

3)অযৌন প্ৰক্ৰিয়াৰে বংশ বিস্তাৰ কৰা জীৱৰ মাজত প্ৰজাতিকৰণৰ বাবে ভৌগলিকভাবে পৃথকীকৰণ হৈ থকা অৱস্হাটো প্ৰধান কাৰক হ’ব পাৰে নে? যদি পাৰে কিয় পাৰে আৰু যদি নোৱাৰে কিয় নোৱাৰে?
উত্তৰ-
অযৌন প্ৰক্ৰিয়াৰে বংশ বিস্তাৰ কৰা জীৱৰ মাজত প্ৰজাতিকৰণৰ বাবে ভৌগলিকভাবে পৃথকীকৰণ হৈ থকা অৱস্হাটো প্ৰধান কাৰক হ’ব নোৱাৰে৷ কাৰণ অযৌন প্ৰক্ৰিয়াত একে প্ৰজাতিৰ দুটা বেলেগ বেলেগ জীৱৰ মাজত ডি.এন.এ ৰ একত্ৰিকৰণ নহয়৷ এই প্ৰক্ৰিয়াত এটা জীৱৰ পৰাই নতুন এটা জীৱৰ সৃষ্টি হয়৷

প্ৰশ্নাৱলী Page No 156 Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

1)দুটা প্ৰজাতিৰ মাজত বিবৰ্তন সম্পৰ্ক স্হাপন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ হোৱা চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট এটাৰ উদাহৰণ দিয়া ৷
উত্তৰ-
দুটা প্ৰজাতিৰ মাজত বিবৰ্তন সম্পৰ্ক স্হাপন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ হোৱা চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট এটাৰ উদাহৰণ হ’ল- কিছুমান ডাইন’চ’ৰৰ পাখি আছিল যদিও সিহঁতে উৰিব পৰা নাছিল৷ চৰাইবোৰে পিছলৈ অভিযোজনাদ্বাৰা পাখিক উৰণত ব্যৱহাৰ কৰিছিল৷ ইয়াৰ পৰা বুজিব পাৰি যে চৰাইবোৰ সৰীসৃপৰ ওচৰসম্পৰ্কীয় যিহেতু ডাইন’চৰবিলাক সৰীসৃপ আছিল৷

2)পখিলাৰ পাখি আৰু বাদুলিৰ ডেউকাক সমসংস্হ অংগ বুলি ক’ব পাৰোনে? কিয় পাৰি বা কিয় নোৱাৰি?
উত্তৰ-
পখিলাৰ পাখি আৰু বাদুলিৰ দেউকা সমসংস্হ অংগ নহয়| কাৰণ সমসংস্হ অংগৰ কাম ভিন্ন আৰু ইহঁতৰ গঠন বা উৎপত্তিৰ স্হল একে হয়৷ পখিলাৰ পাখি আৰু বাদুলিৰ দেউকাৰ কাম একে সেয়েহে ইহঁত সমবৃত্তিক অংগহে৷

3.জীৱাশ্ম সমূহ কি? বিবৰ্তন সম্পৰ্কে জীৱাশ্মসমূহে আমাক কি কয়?
উত্তৰ-
ভূত্বকৰ বিভিন্ন স্তৰত পোৱা বহু বছৰৰ আগৰ জীৱৰ ধ্বংসাৱশেষক জীৱাশ্ম বোলা হয়৷ জীৱাশ্ম অধ্যয়নৰ জৰিয়তে অতীতৰ জীৱ সমূহৰ লগত বৰ্তমানৰ জীবসমূহৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বুজি পোৱা যায়৷ জীৱাশ্মই কোনো এটা প্ৰজাতিৰ বিবৰ্তনৰ পৰ্যায় সমূহ বুজিবলৈ সহায় কৰে৷

প্ৰশ্নাৱলী Page No 158 Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

1)বিভিন্ন মানুহৰ আকৃতি, বৰণ আৰু অবয়ব ভিন্ন যদিও একেটা প্ৰজাতিত অন্তৰ্ভূক্ত কিয়?
উত্তৰ-
একেটা প্ৰজাতিৰ জীৱৰ মাজত প্ৰজনন ক্ৰিয়া সংঘটিত হয়৷ বিভিন্ন মানুহৰ আকৃতি, বৰণ আৰুঅবয়ব ভিন্ন যদিও ইহঁতৰ মাজত প্ৰজনন ক্ৰিয়া সংঘটিত হয়৷ সেয়েহে সকলো মানুহক একেটা প্ৰজাতিত অন্তৰ্ভূক্ত কৰা হয়৷

2)বেক্টেৰিয়া, মকৰা, মাছ আৰু চিম্পাঞ্জীৰ ভিতৰত কোন প্ৰাতিৰ জীৱৰ দেহৰ গঠন বিবৰ্তনৰ দিশত অতি উচ্চস্তৰৰ? কিয় উচ্চ স্তৰৰ?
উত্তৰ-
বিবৰ্তনৰ ক্ষেত্ৰখনত কোনো প্ৰকৃত ক্ৰমন্নতি দেখা নাযায়৷ এনে নহয় যে সৰল দেহ গঠন যুক্ত জীৱতকৈ জটিল দেহযুক্ত জীৱবোৰ যোগ্যতা সম্পন্ন হ’ব৷ সেইকাৰণে বহু আগতে আবিৰ্ভাৱ হোৱা অতি সৰল দেহযুক্ত জীৱ এতিয়াও যোগ্যতাৰে প্ৰকৃতিত বৰ্তি আছে৷ এনেধৰণৰ এবিধ সৰল কোষৰ জীৱ হ’ল বেক্টেৰিয়া৷ সেয়েহে কোনো জীৱকে বিবৰ্তনৰ উচ্চস্তৰৰ বুলি গণ্য কৰিব নোৱাৰি৷ দৰাচলতে বিবৰ্তনৰ ফলত সৃষ্টি হোৱা অসংখ্য সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ অৱস্হা জীৱৰ অন্তৰ্গত এটা প্ৰজাতি ৷

অনুশীলনী প্ৰশ্ন উত্তৰ Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium ৰ অনুশীলনী প্ৰশ্ন উত্তৰৰ কিছু কিছু আমি এৰাই আহিছোঁ কাৰণ আগতে এনেবোৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আলোচনা কৰা হৈছে। অনুশীলনী প্ৰশ্ন উত্তৰ Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium ৰ যদি আপোনাৰ কিবা অসুবিধা আছে তেন্তে আপুনি Comment Section ত জনাব, আমি উত্তৰ দিবলৈ প্ৰয়াস কৰিম।

4)এটা অধ্যয়নৰ পৰা দেখা গ’ল যে পাতল বৰণৰ চকুৰ ল’ৰা–ছোৱালীৰ মাক দেউতাকৰ চকুৰ বৰণও পাতল ৰঙৰ হয়৷ ইয়াৰ ভিত্তিত চকুৰ পাতল ৰঙটো প্ৰভাৱী নে অপ্ৰভাৱী চৰিত্ৰ সেইবিষয়ে মতামত দিব পাৰিবা নে? যদি পাৰি কিয় আৰু যদি নোৱাৰি কিয়?
উত্তৰ-
নোৱাৰি৷ কাৰণ প্ৰভাৱী বা অপ্ৰভৱী চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট সমূহ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ হ’লে অতি কমেও তিনিটা প্ৰজন্মৰ চৰিত্ৰৰ তথ্য প্ৰয়োজন হ’ব৷ অকল পিতৃ-মাতৃৰ চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট্য্, ল’ৰা-ছোৱালীৰ প্ৰভাৱী বা অপ্ৰভৱী চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্ট সমূহ নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ পৰ্যাপ্ত নহয়৷

5)বিবৰ্তন আৰু শ্ৰেণীবিভাজনৰ অধ্যয়ন কেনেকৈ পৰস্পৰে পৰস্পৰৰ লগত সংযোগ হৈ আছে?
উত্তৰ-
জীৱসমূহক চাৰিত্ৰিক বৈশিষ্টৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি শ্ৰেণীবিভাজন কৰা হয়৷ দুটা প্ৰজাতিৰ জীৱসমূহৰ পৰস্পৰৰ মাজত সাধাৰণ সাদৃশ্য থাকিলে সিহঁতৰ পৰস্পৰৰ ওচৰ সম্পৰ্কীয় হয়৷ পৰস্পৰ ওচৰ সম্পৰ্কীয় জীৱসমূহ একেটা পূৰ্বপুৰুষৰ পৰা বিবৰ্তন হয়৷ উদাহৰণস্বৰূপে একে পৰিয়ালৰে ভাই আৰু ভনী অতি ওচৰ সম্পৰ্কীয়৷ ইহঁতৰ প্ৰথম কূল হৈছে ইহঁতৰ মাক দেউতাক৷ এগৰাকী ছোৱালী আৰু তেওঁৰ ভতিজাৰ লগত কিছুমান সাদৃশ্য থাতিব কিন্তু ককায়েকৰ লগত থকা সাদৃশ্যতকৈ কিছু কম হ’ব৷ এই ক্ষেত্ৰত ভতিজাকৰ দ্বিতীয় কূলৰ পিতৃপূৰুষ হ’ব সিহঁতৰ ক’কা-আইতা৷ ইয়াৰ পৰা অনুমান কৰিব পাৰি যে জীৱৰ প্ৰজাতিৰ শ্ৰেণী বিভাজনত ইহঁতৰ বিবৰ্তনৰ প্ৰতিফলন ঘটে৷

6) উদাহৰণসহ সমসংস্হ আৰু সমবৃত্তিক অংগৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰা৷
উত্তৰ-
যিবোৰ অংগৰ কাম ভিন্ন যদিও ইহঁতৰ গঠন বা উৎপত্তিৰ স্হল একে তেনেবোৰ অংগক সমসংস্হ অংগ বোলে৷ উদাহৰণ- চৰাইৰ দেউকা, ভেকুলিৰ অগ্ৰপদ আৰু মানুহৰ হাত৷
যিবোৰ অংগৰ কাম একে যদিও ইহঁতৰ গঠন বা উৎপত্তিৰ স্হল ভিন্ন তেনেবোৰ অংগক সমবৃত্তিক অংগ বোলে৷ উদাহৰণ- পখিলাৰ পাখি আৰু চৰাইৰ দেউকা৷

8) বিবৰ্তন প্ৰক্ৰিয়াত জীৱাশ্মৰ গুৰুত্ব সম্বন্ধে ব্যাখ্যা কৰা৷
উত্তৰ- বিবৰ্তন প্ৰক্ৰিয়াত জীৱাশ্মৰ গুৰুত্ব –

  1. জীৱাশ্ম অধ্যয়নৰ জৰিয়তে অতীতৰ জীৱ সমূহৰ লগত বৰ্তমানৰ জীবসমূহৰ মাজৰ সম্পৰ্ক বুজি পোৱা যায়৷
  2. জীৱাশ্মই কোনো এটা প্ৰজাতিৰ বিবৰ্তনৰ পৰ্যায় সমূহ বুজিবলৈ সহায় কৰে৷
  3. জীৱাশ্মই অতীতৰ জীৱসমূহৰ দৈহিক গঠন, বাসস্হান আদিৰ বিষয়ে বুজিবলৈ সহায় কৰে৷
  4. জীৱাশ্মৰ সহায়ত সৰল দেহযুক্ত জীৱৰ পৰা বিবৰ্তন হৈ কেনেদৰে জটিল দেহযুক্ত জীৱ উদ্ভৱ হয় তাক অধ্যয়ন কৰিব পাৰি৷
  5. জীৱাশ্মৰ সহায়ত দুটা প্ৰজাতিৰ মাজত বিবৰ্তন সম্পৰ্ক স্হাপন কৰিব পাৰি৷

10) অযৌন প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াতকৈ যৌন প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা বেছি বিকাশসহ ভিন্নতা সৃষ্টি হয় কেনেকৈ ব্যাখ্যা কৰা? ই বিবৰ্তনত কেনেদৰে প্ৰভাৱ পেলায়?
উত্তৰ-
প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াত এটা কোষৰ পৰা দুটা অপত্য কোষৰ সৃষ্টি হৈ ডি.এন.এ আৰু কোষ অংগানুসমূহ প্ৰতিলিপিকৰণ হয়৷ ডি.এন.এৰ প্ৰতিলিপিকৰণত অপত্য ডি.এন.এ ডাল হুবহু একে নহয় ফলত এনে আঁসোৱাহ পূৰ্ণ ডি.এন.এ.ৰ বাবে জীৱকূলৰ মাজত বৈসাদৃশ্যতাৰ প্ৰভাৱ পৰে৷ এই বৈসাদৃশ্যতা অযৌন প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াতকৈ যৌন প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াৰ দ্বাৰা বেছি সৃষ্টি হয়৷ কাৰণ, অযৌন প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াত এটা মাত্ৰ জীৱ জড়িত থাকে আনহাতে যৌন প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াত দুটা জীৱ জড়িত থাকে৷

11) কেনেকৈ পিতৃপুৰুষ আৰু মাতৃ পুৰুষ সমান জিনীয় অৱদান অপত্যজনুলৈ হস্তান্তৰ কৰে?
উত্তৰ-
মানুহৰ ক্ষেত্ৰত 23 যোৰ ক্ৰ’ম’জ’ম থাকে৷ ইয়াৰে ২২ যোৰ অট’জ’ম আৰু ১যোৰ লিংগ নিৰ্ণায়ক ক্ৰ’ম’জ’ম৷ প্ৰজনন প্ৰক্ৰিয়াৰ সময়ত যেতিয়া নিষেচন হয় তেতিয়া পিতৃৰ ফালৰ ২২ডাল অট’জ’ম আৰু ১ডাল লিংগ নিৰ্ণায়ক ক্ৰ’ম’জ’ম মাতৃৰ ২২ডাল অট’জ’ম আৰু ১ডাল লিংগ নিৰ্ণায়ক ক্ৰ’ম’জ’ম লগ হৈ যোজন কোষৰ সৃষ্টি হয়৷ যোজন কোষৰ বিকাশৰ ফলতেই কলাৰে পৰিপূৰ্ন জীৱটো গঠন হয়৷ ইয়াৰ পৰা প্ৰমাণ হয় যে পিতৃপুৰুষ আৰু মাতৃ পুৰুষে সমান জিনীয় অৱদান অপত্যজনুলৈ হস্তান্তৰ কৰে৷

12) ‘কোনো এটা প্ৰজাতিৰ জীৱক ভিন্নতাইহে আবাদীত জীয়াই থাকিবৰ বাবে সুবিধা কৰি তুলে৷’ এই উক্তিৰ সৈতে একমত নে? যদি হয় কিয় যদি নহয় কিয়?
উত্তৰ-
‘কোনো এটা প্ৰজাতিৰ জীৱক ভিন্নতাইহে আবাদীত জীয়াই থাকিবৰ বাবে সুবিধা কৰি তুলে৷’ – এই উক্তিৰ সৈতে একমত৷ কাৰণ প্ৰকৃতিত জীৱবিলাকৰ মাজত সৃষ্টি হোৱা ভিন্নতাৰ উপৰত ভিত্তি কৰি জীৱবিলাকে বেলেগ বেলেগ ধৰণে সুবিধা লাভ কৰে৷ উদাহৰণ স্বৰূপে, যিবিলাক বেক্টেৰিয়াই অতি উষ্ণতাত জীয়াই থাকিব পাৰে সেইবিলাকৰ ওপৰেৰে গৰম বতাহ প্ৰবাহিত কৰি থাকিলেও জীয়াই থাকিবলৈ সক্ষম হয়৷ এনে ভিন্নতা বিশিষ্ট জীৱবিলাকক পৰিবেশৰ কিছুমান কাৰকৰ প্ৰভাবত প্ৰকৃতিয়ে নিজে নিজে নিৰ্বাচিত কৰে আৰু তাৰ আলমতে ক্ৰমবিকাশ প্ৰক্ৰিয়া সংঘটিত হয় ৷

Conclusion on Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium

ইয়াত আমি Assamese Medium ত অধ্যয়ন কৰা ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ বাবে Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium ৰ সম্পূৰ্ণ সমাধান আগবঢ়ালোঁ, যদি আপুনি এজন দশম মান শ্ৰেণীৰ ছাত্ৰ তেন্তে ই আপোনাক বহুত সহায় কৰিব।

এই প্ৰশ্ন উত্তৰসমূহ পঢ়াৰ পাছতো যদি আপোনাৰ Class 10 Science Chapter 9 Assamese Medium কিবা অসুবিধা আছে তেন্তে আপুনি Assamese Medium Facebook PageFollow কৰি আমাৰ সৈতে পোনপতিয়াকৈ যোগাযোগ কৰিব পাৰে, আমি আপোনাৰ যিকোনো সমস্যাৰ সমাধান দিবলৈ প্ৰস্তুত।

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.