১৫ আগষ্ট স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাষণ

নমস্কাৰ,

” মোৰ সকলো সন্মানীয় শিক্ষক, অভিভাৱক আৰু মৰমৰ বন্ধুবৰ্গলৈ স্বাধীনতা দিৱসৰ শুভেচ্ছা জনালোঁ। আজি আমি এই মহান ৰাষ্ট্ৰীয় অনুষ্ঠানটো উদযাপন কৰিবলৈ ইয়াত একত্ৰিত হৈছো। আমি সকলোৱে জানো যে স্বাধীনতা দিৱস আমাৰ সকলোৰে বাবে এক শুভ উপলক্ষ।

ভাৰতৰ স্বাধীনতা দিৱস সকলো ভাৰতীয় নাগৰিকৰ বাবে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ দিন আৰু ইতিহাসত চিৰদিনৰ বাবে উল্লেখ কৰা হৈছে। এইটো সেই দিন যেতিয়া আমি ভাৰতৰ মহান স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ দ্বাৰা বহু বছৰৰ কঠোৰ সংগ্ৰামৰ পিছত ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্তি পাইছিলো।

ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ প্ৰথম দিনটো স্মৰণ কৰাৰ লগতে ভাৰতৰ স্বাধীনতা লাভৰ বাবে প্ৰাণ ত্যাগ কৰা মহান নেতাসকলৰ সকলো ত্যাগক স্মৰণ কৰিবলৈ আমি প্ৰতি বছৰে ১৫ আগষ্টত স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰোঁ।

ভাৰতে ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল। স্বাধীনতাৰ পিছত, আমি আমাৰ নিজৰ ৰাষ্ট্ৰ, আমাৰ মাতৃভূমিত আমাৰ সকলো মৌলিক অধিকাৰ লাভ কৰিছো। আমি সকলোৱে এজন ভাৰতীয় হিচাপে গৌৰৱান্বিত অনুভৱ কৰা উচিত আৰু আমাৰ ভাগ্যক প্ৰশংসা কৰা উচিত যে আমি এখন স্বাধীন ভাৰতৰ দেশত জন্ম লৈছো।

ভাৰতৰ ইতিহাসই সকলো বোৰ প্ৰকাশ কৰে যে আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলে কেনেদৰে কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিছিল আৰু ব্ৰিটিছসকলৰ সকলো নিৰ্মম আচৰণৰ সন্মুখীন হৈছিল। আমি ইয়াত বহি কল্পনা কৰিব নোৱাৰো যে ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা ভাৰতৰ বাবে স্বাধীনতা কিমান কঠিন আছিল।

ই ১৮৫৭ চনৰ পৰা ১৯৪৭ লৈ বহুতো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ দেশৰ বাবে জীৱন দান দিব লগা হৈছিল আৰু কেইবা দশকৰ সংগ্ৰাম কৰিছিল। ব্ৰিটিছ বাহিনীৰ এজন ভাৰতীয় সৈনিক (মঙ্গল পাণ্ডে)য়ে প্ৰথমে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে ব্ৰিটিছসকলৰ বিৰুদ্ধে মাত মাতিছিল।

পিছলৈ কেইবাজনো মহান স্বাধীনতা সংগ্ৰামীয়ে সংগ্ৰাম কৰিছিল আৰু কেৱল স্বাধীনতা পোৱাৰ বাবে তেওঁলোকৰ গোটেই জীৱন অতিবাহিত কৰিছিল।

আমি কেতিয়াও ভগত সিং, খুদি ৰাম বসু আৰু চন্দ্ৰ শেখৰ আজাদৰ ত্যাগ পাহৰিব নোৱাৰো যিসকলে কেৱল তেওঁলোকৰ দেশৰ বাবে যুঁজ দিয়াৰ বাবে তেওঁলোকৰ কম বয়সতে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল।

নেতাজী আৰু গান্ধীজীৰ সকলো সংগ্ৰামক আমি কেনেকৈ উপেক্ষা কৰিব পাৰোঁ? গান্ধীজী এজন মহান ভাৰতীয় ব্যক্তিত্ব আছিল যিয়ে ভাৰতীয়সকলক অহিংসাৰ এক ডাঙৰ পাঠ শিকাইছিল। তেওঁৱেই একমাত্ৰ আছিল যিয়ে ভাৰতক অহিংসাৰ সহায়ত স্বাধীনতা লাভ কৰিবলৈ নেতৃত্ব দিছিল।

অৱশেষত, দীঘলীয়া বছৰৰ সংগ্ৰামৰ ফলাফল ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টৰ দিনটো সন্মুখত আহিছিল যেতিয়া ভাৰতে স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল। আমি ইমান ভাগ্যৱান যে আমাৰ পূৰ্বপুৰুষ সকলে আমাক শান্তি আৰু সুখৰ দেশ দিছে য’ত আমি গোটেই ৰাতি টোপনি যাব পাৰোঁ আৰু আমাৰ বিদ্যালয় বা ঘৰত গোটেই দিনটো উপভোগ কৰিব পাৰোঁ।

আমাৰ দেশখন প্ৰযুক্তি, শিক্ষা, ক্ৰীড়া, বিত্ত আৰু অন্যান্য বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত অতি দ্ৰুতগতিত বিকাশ হৈ আছে যিবোৰ স্বাধীনতাৰ আগতে প্ৰায় অসম্ভৱ আছিল। ভাৰত হৈছে পাৰমাণৱিক শক্তিৰে সমৃদ্ধ দেশসমূহৰ ভিতৰত এখন। আমি অলিম্পিক, কমনৱেলথ গেমছ আৰু এছিয়ান খেলৰ দৰে ক্ৰীড়াত সক্ৰিয়ভাৱে অংশগ্ৰহণ কৰি আগবাঢ়িছো।

আমাৰ চৰকাৰ বাছনি কৰাৰ আৰু পৃথিৱীৰ সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰ উপভোগ কৰাৰ সম্পূৰ্ণ অধিকাৰ আছে। হয়, আমি মুক্ত আৰু সম্পূৰ্ণ স্বাধীনতা আছে, অৱশ্যে, আমি আমাৰ দেশৰ প্ৰতি দায়িত্ব মুক্ত হৈ হোৱা উচিত নহয়। দেশৰ দায়িত্বশীল নাগৰিক হিচাপে, আমি আমাৰ দেশৰ যিকোনো জৰুৰী কালীন অৱস্থাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সদায় সাজু থাকিব লাগে। ” ধন্যবাদ।

জয় হিন্দ, জয় ভাৰত।

Assamese Essay on Independence Day | Independence Day Speech in Assamese

আৰম্ভণি:-
১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্ট তাৰিখে ভাৰতৰ সোণালী ইতিহাসত উদীয়মান দিন। এইটো সেই দিন যেতিয়া ভাৰতে ২০০ বছৰৰ ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল। এইটো এটা কঠিন আৰু দীঘলীয়া অহিংসা সংগ্ৰাম আছিল য’ত বহুতো স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু মহাপুৰুষে আমাৰ প্ৰিয় মাতৃভূমিৰ বাবে নিজৰ জীৱন উৎসর্গ কৰিছিল।
স্বাধীনতা দিৱস আমাৰ দেশৰ জন্মদিনৰ দৰে। আমি প্ৰতি বছৰে ১৫ আগষ্টআমাৰ স্বাধীনতা দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰোঁ। ইয়াক সমগ্ৰ দেশতে ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ হিচাপে উদযাপন কৰা হয়। ইয়াক আমাৰ দেশৰ ইতিহাসত ৰঙা আখৰৰ দিন বুলি কোৱা হয়।

স্বাধীনতা দিৱসৰ ইতিহাস :-

ব্ৰিটিছসকলে প্ৰায় ২০০ বছৰ ধৰি ভাৰতত শাসন কৰি আহিছে। ব্ৰিটিছ শাসনৰ অধীনত, মানুহৰ জীৱন দুখজনক আছিল। ভাৰতীয়সকলক দাস হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল আৰু তেওঁলোকক একো কোৱাৰ কোনো অধিকাৰ নাছিল। ভাৰতীয় শাসকসকল ব্ৰিটিছ বিষয়াসকলৰ হাতত কেৱল পুতলা আছিল। ব্ৰিটিছ শিবিৰত ভাৰতীয় সৈন্যসকলক অমানৱীয় ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, আৰু কৃষকসকলে শস্য খেতি কৰিব নোৱাৰাৰ বাবে অনাহাৰত মৃত্যুমুখত পৰিছিল আৰু গধুৰ ভূমি কৰ পৰিশোধ কৰিব লগা হৈছিল।

আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে সংগ্ৰাম কৰিছিল। মহাত্মা গান্ধী, সুভাষ চন্দ্ৰ বসু, ভগত সিং, চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল, জৱাহৰলাল নেহৰু, ৰাণী লক্ষ্মী বাই, মংগল পাণ্ডে, দাদা ভাই নৰোজীৰ দৰে বিখ্যাত নেতাসকলে ব্ৰিটিছসকলৰ বিৰুদ্ধে নিৰ্ভয়ে যুঁজ দিছিল। তেওঁলোকৰ বহুতে ভাৰতক ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ নিজৰ জীৱন উৎসর্গ কৰিছিল। তেওঁলোকৰ অৱদান আৰু প্ৰচেষ্টা ভাৰতৰ স্বাধীনতা ইতিহাসত স্মৰণীয়।

আমি স্বাধীনতা দিৱস কিয় উদযাপন কৰোঁ?

বহু বছৰৰ সংগ্ৰামৰ পিছত ভাৰতে স্বাধীনতা অৰ্জন কৰিছিল। ভাৰতে ব্ৰিটিছৰ পৰা সম্পূৰ্ণ স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল আৰু ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত সম্পূৰ্ণ স্বায়ত্তশাসন লাভ কৰিছিল। সেইকাৰণে ভাৰত বা বিদেশত বাস কৰা প্ৰতিজন ভাৰতীয় নাগৰিকৰ হৃদয়ত এই দিনটোৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। ভাৰতে ২০২১ চনৰ ১৫ আগষ্টত ৭৫ বছৰৰ স্বাধীনতা সম্পূৰ্ণ কৰিছে। এই দিনটোয়ে আমাক স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ সংগ্ৰাম আৰু স্বাধীনতা প্ৰাপ্তিৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ দ্বাৰা বলিদান দিয়া জীৱনৰ কথাও সোঁৱৰাই দিয়ে। আমাৰ নায়কসকলে যি বেদনাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গৈছে সেইটোৱে আমাক সোঁৱৰাই দিছে যে আজি আমি উপভোগ কৰা স্বাধীনতা লাখ লাখ মানুহৰ তেজ বলিদান দি অৰ্জন কৰা হৈছে। ই ভাৰতৰ প্ৰতিজন নাগৰিকৰ ভিতৰত দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতিও জাগ্ৰত কৰে। ই বৰ্তমানপ্ৰজন্মক সেই সময়ৰ জনসাধাৰণৰ সংগ্ৰামক নিবিড়ভাৱে বুজায় আৰু তেওঁলোকক ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ সৈতে পৰিচিত কৰে।

স্বাধীনতা দিৱসৰ তাৎপৰ্য

স্বাধীনতা দিৱসে মানুহৰ মাজত দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতি সৃষ্টি কৰে। ই জনসাধাৰণক একত্ৰিত কৰে আৰু তেওঁলোকক অনুভৱ কৰায় যে আমি বহুতো ভিন্ন ভাষা, ধৰ্ম আৰু সাংস্কৃতিক মূল্যবোধৰ সৈতে এখন ৰাষ্ট্ৰ। বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত একতা হৈছে ভাৰতৰ মুখ্য সাৰাংশ আৰু শক্তি। আমি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতান্ত্ৰিক দেশৰ অংশ হ’বলৈ পাই গৌৰৱান্বিত অনুভৱ কৰোঁ, য’ত ক্ষমতা সাধাৰণ মানুহৰ হাতত আছে।

Leave a Comment