Corona Virus Essay in Assamese 2023

আপুনি বাৰু Essay in Assamese অৰ্থাৎ অসমীয়া ৰচনা বিচাৰি Assamese Medium নামৰ এই ৱেবছাইটত আহিছে নেকি? তেন্তে চিন্তাৰ কোনো কাৰণ নাই, আমি এই ৱেবচাইটৰ জৰিয়তে আপোনালোকৰ বাবে ষষ্ট শ্ৰেণীৰ পৰা দ্বাদশ শ্ৰেণীলৈকে সকলো পাঠ্যপুথিৰ সম্পুৰ্ণ সমাধান আগবঢ়াবলৈ চেষ্টা কৰি আছোঁ।

আজি আমি আপোনালোকৰ বাবে Corona Virus Essay in Assamese লৈ আহিছোঁ যিয়ে আপোনাক HS/HSLC Final Exam ত উপকাৰ কৰিব।

আপুনি এই ৱেবছাইটত সম্পূৰ্ণ সমাধান পোৱাৰ ওপৰিও Free Video Class চাব পাৰিব। ইয়াৰ বাবে আপুনি তলত দিয়া লিংকত ক্লিক কৰক।

Watch FREE Video Classes

ইয়াৰ উপৰিও যদি আপুনি কিবা অসুবিধা পাই আছে, আপুনি আমাৰ সৈতে পোনপটীয়াভাৱে যোগাযোগ কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ বাবে আপুনি Assamese Medium Facebook Page ক Follow কৰি লওক।

Corona Virus Essay in Assamese 2023 | HS/HSLC Final Exam

কৰ’ণা ভাইৰাছ মানে মানুহৰ শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত অসুস্থতাৰ সৃষ্টি কৰা ভাইৰাছ। মানুহ অসুস্থ হৈ পৰা এই ৰোগৰ কিছুমান উদাহৰণ হ’ল SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), MERS (Middle East Respiratory Syndrome), ইত্যাদি। চীনে ২০১৯ চনত এই ভাইৰাছৰ নতুন প্ৰজাতি ক’ভিড-১৯ ৰিপ’ৰ্ট কৰিছিল। কেতিয়াৰ পৰা বিশ্বৰ সকলো মহাদেশতে এই ভাইৰাছ বিয়পি পৰিছিল, আৰু কেনেকৈ আহক আমি এই ৰচনাখনৰ জৰিয়তে Corona Virus আৰু Corona Virus ৰ লক্ষণসমূহৰ বিষয়ে জানি লওঁ |

Corona Virus Essay in Assamese

কৰোনা ভাইৰাছৰ উৎপত্তি আৰু কৰ’না ভাইৰাছৰ লক্ষণ

২০১৯ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত চীনৰ য়ুহান চহৰত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ক’ভিড-১৯ৰ সংক্ৰমণ ঘটিছিল।ইয়াৰ উপৰিও ২০২০ চনৰ মাৰ্চ মাহত বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই (World Health Organization) এই ৰোগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱক মহামাৰী হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল।

এই প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ বাবে সমগ্ৰ বিশ্বৰ বহু দেশে দেশজোৰা লকডাউন ঘোষণা কৰিলে। ক’ৰোনা মহামাৰীৰ প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থা হিচাপে এই কাম কৰা হৈছিল। শেষত ই সমগ্ৰ বিশ্বতে কোটি কোটি লোকৰ চলাচল সীমিত কৰি পেলালে।

ফলস্বৰূপে বিদ্যালয়-মহাবিদ্যালয়কে ধৰি সকলো বাণিজ্যিক প্ৰতিষ্ঠান বন্ধ কৰি দিয়া হয়। ইয়াৰ উপৰিও আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যৰ ভিতৰৰ ভ্ৰমণতো নিষেধাজ্ঞা আৰোপ কৰা হৈছিল। একেদৰে বহু দেশে এই ৰোগৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ পৰ্যটকৰ ভিছা স্থগিত ৰাখিছিল।

ভাৰতৰ দৰে দেশত অসুবিধাগ্ৰস্ত পটভূমিৰ লোকসকলে যথেষ্ট কষ্ট ভুগিবলগীয়া হৈছিল। আনকি আজিলৈকে বহুতে উপযুক্ত জীৱিকা উপাৰ্জন কৰিব পৰা নাই। খাদ্যৰ নাটনি, উপাৰ্জনৰ ক্ষতি, আৰু বহুতো কিছুমানৰ বাবে এক সাধাৰণ পৰিঘটনা হৈ পৰিছে।

একেদৰে কৰ’না ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ পিছত ফাৰ্মাচিউটিকেল, পৰ্যটন, বিদ্যুৎ খণ্ড, ইত্যাদি উদ্যোগসমূহেও লোকচানৰ সন্মুখীন হৈছে। মুঠতে ইয়াৰ প্ৰভাৱ বিশ্ব অৰ্থনীতিৰ লগতে আমাৰ দৈনন্দিন জীৱনতো পৰে।

কৰোনা ভাইৰাছৰ লক্ষণ

কৰ’না আৰু ক’ৰোনাৰ লক্ষণসমূহ সকলোৱে বিচৰা বস্তু। চিডিচিৰ মতে, আপুনি কৰ’নাত আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে যদিহে আপুনি এনেধৰণৰ লক্ষণসমূহ অনুভৱ কৰি আছে –

1.জ্বৰ
2.কাহ
3.ঠাণ্ডা লাগিছে
4.উশাহ লোৱাত অসুবিধা হোৱা
5.ভাগৰ
6.মূৰৰ বিষ
7.শৰীৰৰ বিষ
8.নতুনকৈ গোন্ধ বা সোৱাদ হেৰুৱাই পেলোৱা
9.ভিৰ
10.ডায়েৰিয়া
11.ডিঙি বিষ
12.নাক বৈ যোৱা

ইয়াৰ বাহিৰেও অতিৰিক্ত লক্ষণ আছে যিবোৰ সম্ভৱতঃ যিকোনো ব্যক্তিৰ ক্ষেত্ৰত হ’ব পাৰে। ব্যক্তিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। তদুপৰি, আপুনি ক’ৰোনা ভাইৰাছৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ দুইৰ পৰা চৈধ্য দিনৰ ভিতৰত লক্ষণসমূহ দেখা দিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

শিশুৰ ক্ষেত্ৰত আমি প্ৰাপ্তবয়স্কৰ লগত তুলনা কৰিলে লক্ষণবোৰ মৃদু হ’ব পাৰে। আনহাতে, যিসকল লোকৰ হৃদৰোগ বা ডায়েবেটিছ আদি গুৰুতৰ অন্তৰ্নিহিত অৱস্থা আছে আৰু বয়সস্থ লোকসকলৰ জটিলতাৰ সম্ভাৱনা অধিক হ’ব।

উশাহ-নিশাহ লোৱাত অসুবিধা হ’লে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সহায় ল’ব লাগিব। আন আন সতৰ্কবাণী লক্ষণসমূহৰ ভিতৰত আছে স্থায়ী বিষ বা বুকুত হেঁচা প্ৰয়োগ কৰা। তদুপৰি যদি কোনোবাই টোপনিৰ পৰা সাৰ পাব পৰা যেন লাগে বা ওঁঠ বা মুখখন নীলা হ’বলৈ ধৰে, তেন্তে তেওঁলোকে নিমিষতে চিকিৎসকৰ সহায় ল’ব লাগিব।

এইখিনিতে ক’ব পাৰি যে যদি কোনো ব্যক্তিয়ে এই লক্ষণসমূহ অনুভৱ কৰি আছে তেন্তে তেওঁলোকে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগিব। তেওঁলোকে ব্যক্তিজনক তেওঁলোকৰ বিশেষ গোচৰটোত ভালদৰে সহায় কৰিব পাৰিব।

Corona Virus কেনেকৈ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰি?

কৰ’না প্ৰতিৰোধৰ বাবে প্ৰথম আৰু প্ৰধান কামটো হ’ল সকলোৱে নিজৰ পাল অহাৰ লগে লগে ভেকচিনটো ল’ব লাগিব। ই আপোনাক ভাইৰাছৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ বা গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও আমি ক’ৰোনা ভাইৰাছত আক্ৰান্ত হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাৰ বাবে আন পদক্ষেপো ল’বলৈ পাহৰিব নালাগে।

ইয়াৰ ভিতৰত অসুস্থ বা লক্ষণ দেখা পোৱা লোকৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ সংস্পৰ্শৰ পৰা বিৰত থকাটোও অন্তৰ্ভুক্ত। নিশ্চিত হওক যে আপুনি তেওঁলোকৰ পৰা কমেও ৬ ফুট দূৰত আছে। একেদৰে আপুনিও ক’ৰোনাত আক্ৰান্ত হ’লে আনৰ দৰেই দূৰত্বত থাকে।

জানিবলগীয়া কথাটো হ’ল যে আপুনি ক’ভিড-১৯ত আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে আৰু আনলৈ বিয়পিব পাৰে যদিও আপুনি কোনো লক্ষণ দেখা নাযায় বা আপুনি ক’ভিড-১৯ হৈছে বুলি সচেতন নহ’লেও। তদুপৰি আমি ভিৰ আৰু ঘৰৰ ভিতৰৰ ঠাইবোৰৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগিব য’ত ভালদৰে বায়ু চলাচল নহয়।

সকলোতকৈ ডাঙৰ কথা, চাবোনেৰে সঘনাই হাত ধুই থাকিব লাগে। যদি এইবোৰ নাথাকে তেন্তে লগত লৈ যাব লাগে এলকহলযুক্ত চেনিটাইজাৰ। ইয়াত নূন্যতম পৰিমাণ ৬০% এলকহল থাকিব লাগিব।

তদুপৰি ৰাজহুৱা স্থানত ফেচ মাস্ক পৰিধান কৰাটো সৰ্বোচ্চ গুৰুত্বপূৰ্ণ। এনে ঠাইবোৰত ক’ৰোনা সংক্ৰমণৰ আশংকা অধিক থাকে। এইদৰে অস্ত্ৰোপচাৰৰ মাস্ক উপলব্ধ হ’লে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

কাহ বা হাঁচি কৰোতে মুখ আৰু নাক ঢাকি ৰখাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যদি আপোনাৰ টিছু নাই তেন্তে কঁকালৰে ঢাকি দিয়ক। চকু, নাক আৰু মুখ স্পৰ্শ নকৰিব। ঠিক তেনেদৰে কোনো ৰোগীয়া ব্যক্তিৰ লগত বাচন-বৰ্তন, টাৱেল, গিলাচ আদি ঘৰুৱা সামগ্ৰী ভাগ-বতৰা নকৰিব।

মানুহে সঘনাই স্পৰ্শ কৰা পৃষ্ঠ যেনে ইলেক্ট্ৰনিকছ, চুইচবৰ্ড, কাউণ্টাৰ, দুৱাৰৰ নব আদি পৰিষ্কাৰ আৰু বীজাণুমুক্ত কৰিবলৈ নাপাহৰিব। লগতে অসুস্থ অনুভৱ কৰিলে ঘৰতে থাকক আৰু ৰাজহুৱা পৰিবহণ ব্যৱস্থাও গ্ৰহণ নকৰিব।

Conclusion Corona Virus Essay in Assamese

সেয়ে সমগ্ৰ বিশ্বৰ চৰকাৰ আৰু স্বাস্থ্য সংস্থাসমূহে কৰ’না ভাইৰাছৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ আৰু কৰ’না ভাইৰাছৰ লক্ষণসমূহ সীমিত কৰাৰ বাবে অহৰহ কাম কৰি আছে। একেদৰে আমাৰ স্বাস্থ্যসেৱাৰ পেছাদাৰীসকলেও আনৰ জীৱন ৰক্ষাৰ বাবে বিভিন্ন অসুবিধাৰ সন্মুখীন হৈছে। আমি একেলগে কাম কৰি আনৰ লগতে আমাৰ জীৱন ৰক্ষাৰ বাবে আমাৰ ফালৰ পৰা দায়বদ্ধ হ’ব লাগিব।

Leave a Comment