শিক্ষক দিৱসত ভাষণ | Assamese Speech on Teachers Day 2023

প্ৰতি বছৰে ৫ ছেপ্টেম্বৰত ভাৰতত শিক্ষক দিৱস পালন কৰা হয়। পণ্ডিত ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে ইয়াক উদযাপন কৰা হয়। ভাৰতৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি তথা প্ৰথম উপ ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু এজন মহান শিক্ষক হিচাপে এই দিৱস সকলো শিক্ষানুষ্ঠানৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অনুষ্ঠান ।

সকলো সন্মানীয় শিক্ষকৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু শিক্ষাক সন্মান কৰি 5 ছেপ্টেম্বৰ তাৰিখে এই দিবস পালন কৰা হয়। এইটো বিদ্যালয়খনৰ বাবে যথেষ্ট উত্তেজনা আৰু উদযাপনেৰে ভৰি থকা দিন।

Assamese Speech on Teachers Day

Watch YouTube Video

সেয়েহে, আমি ইয়াত শিক্ষক দিৱসৰ দিনা এটা ভাষণ প্ৰদান কৰিছো যাক শিক্ষাৰ্থীসকলে উল্লেখ কৰিব পাৰে। এই প্ৰবন্ধটোত এটা চমু ভাষণ আৰু ১০ শাৰী বক্তৃতা ও আছে যি সকলো শ্ৰেণীৰ শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে সহায়ক হ’ব পাৰে।

Assamese Speech on Teachers Day 2023

মোৰ সকলো সন্মানীয় শিক্ষক আৰু ইয়াত উপস্থিত সকলোকে এক উষ্ম আদৰণি। আজি মই শিক্ষক দিৱসত ভাষণ দিবলৈ আহিছোঁ। মই মোৰ সকলো প্ৰিয় শিক্ষকক সদায় আমাক পথ প্ৰদৰ্শন কৰাৰ বাবে আৰু আমাক সকলো শিক্ষা, নৈতিক মূল্যবোধ আৰু অনুশাসন প্ৰদান কৰাৰ বাবে ধন্যবাদ জনাই মোৰ ভাষণ আৰম্ভ কৰিব বিচাৰো। আমাৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্মদিন উপলক্ষে প্ৰতি বছৰে ছেপ্টেম্বৰৰ ৫ তাৰিখে ভাৰতত শিক্ষক দিৱস পালন কৰা হয়। ড০ ৰাধাকৃষ্ণণ ভাৰতৰ প্ৰথম উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি আছিল। তেওঁ এজন মহান পণ্ডিত, এজন আদৰ্শ শিক্ষক আৰু ভাৰত ৰত্ন প্ৰাপ্তকৰ্তাও আছিল। তেওঁৰ জন্ম ১৮৮৮ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত হৈছিল। ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰপতি হোৱাৰ পিছত, তেওঁৰ কিছুমান বন্ধু আৰু শিক্ষাৰ্থীয়ে তেওঁৰ জন্মদিন উদযাপন কৰিবলৈ ড০ ৰাধাকৃষ্ণণৰ ওচৰলৈ গৈছিল। এই সন্দৰ্ভত তেওঁ উত্তৰ দিয়ে যে এই নিৰ্দিষ্ট তাৰিখত তেওঁৰ জন্মদিন উদযাপন কৰাৰ পৰিৱৰ্তে, যদি সমগ্ৰ ভাৰততে ৫ ছেপ্টেম্বৰ শিক্ষক দিৱস হিচাপে পালন কৰা হয় তেন্তে এয়া তেওঁৰ সৌভাগ্যহ’ব। তাৰ পিছত, আমাৰ প্ৰিয় শিক্ষকসকলক সন্মান জনোৱাৰ বাবে প্ৰতি বছৰে 5 ছেপ্টেম্বৰ উদযাপন কৰা হয় যিসকলে আমাক এক উন্নত ভৱিষ্যতৰ বাবে পুষ্টি আৰু প্ৰস্তুত কৰে।

শিক্ষকসকল হৈছে আমাৰ সহায়ক স্তম্ভ যি আমাৰ ছাত্ৰ জীৱনত আমাক পথ প্ৰদৰ্শন কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। তেওঁলোকে আমাক জীৱনৰ মূল্যৱান পাঠ শিকোৱাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰদান কৰে আৰু আমাৰ আদৰ্শ যাক আমি চাওঁ। মই মোৰ প্ৰথম পৰামৰ্শদাতা হোৱাৰ বাবে আৰু মোৰ জীৱনৰ প্ৰতিটো পদক্ষেপত মোক সমৰ্থন কৰাৰ বাবে মোৰ মা-দেউতাক সমানে ধন্যবাদ জনাব বিচাৰো। এই উপলক্ষে, মই মোৰ পিতৃ-মাতৃৰ লগতে মোৰ শিক্ষকসকলক অনুৰোধ জনাইছো যে মোক একেধৰণে পথ প্ৰদৰ্শন কৰি যাওক।

কোৱা হয় যে এখন নিৰ্দিষ্ট দেশৰ ভৱিষ্যত ইয়াৰ সন্তানৰ হাতত আছে। সেয়েহে, শিক্ষাৰ্থীসকলৰ ভৱিষ্যত গঢ়াআৰু আমাৰ নিজ নিজ কেৰিয়াৰত সফল হোৱাত আমাক সহায় কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এজন শিক্ষকৰ মুখ্য ভূমিকা আছে।

এনেদৰে কষ্টবোৰক সন্মান জনোৱাৰ লগতে আমাৰ জীৱনত তেওঁলোকৰ বিশেষ ভূমিকাক স্বীকাৰ কৰিবলৈ শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰা হয়। এইদিনটো উত্তেজনা, কাৰ্যকলাপ আৰু বিশেষ প্ৰদৰ্শনেৰে পৰিপূৰ্ণ দিন যিবোৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে আয়োজন কৰে, বিশেষকৈ তেওঁলোকৰ শিক্ষকসকলৰ বাবে। শিক্ষক দিৱস কেৱল ভাৰততে উদযাপন কৰা নহয়, শিক্ষাদানৰ শক্তিক প্ৰশংসা কৰিবলৈ বিশ্বজুৰি ও পালন কৰা হয়। বিভিন্ন দেশে এই দিনটো বিভিন্ন তাৰিখত উদযাপন কৰে। কিন্তু, ইউনেস্কোৱে আনুষ্ঠানিকভাৱে অক্টোবৰৰ ৫ তাৰিখক ১৯৯৪ চনত বিশ্ব শিক্ষক দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰে।

Conclusion

শেষত, শিক্ষক দিৱসৰ এই উপলক্ষে মোৰ প্ৰিয় শিক্ষকসকলৰ ওপৰত ভাষণ দিয়াৰ সুযোগ প্ৰদান কৰাৰ বাবে আপোনালোক সকলোকে ধন্যবাদ জনাই মই মোৰ ভাষণ শেষ কৰিব বিচাৰো। মই নিজকে এই প্ৰতিষ্ঠানটোৰ এজন শিক্ষাৰ্থী বুলি ক’বলৈ পাই গৌৰৱান্বিত অনুভৱ কৰোঁ যিয়ে মোক এজন ভাল ব্যক্তি হিচাপে বিকশিত হোৱাত সহায় কৰিছে আৰু মোক প্ৰতিদিনে নতুন বস্তু শিকিবলৈ আগ্ৰহ দিছে।

Short Speech on Teachers Day in Assamese

ইয়াত উপস্থিত সকলোৰে বাবে বৰ শুভ ৰাতিপুৱা। শিক্ষক দিৱসৰ এই পৱিত্ৰ উপলক্ষে মই ইয়াত ভাষণ দিবলৈ আহিছোঁ। মই মোৰ সকলো সন্মানীয় শিক্ষকক শিক্ষক দিৱসৰ শুভেচ্ছা জনাই আৰম্ভ কৰিব বিচাৰো। আপোনাৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু নিষ্ঠাৰ বাবেই আমি শিক্ষাৰ্থী হিচাপে প্ৰতিদিনে এজন ভাল ব্যক্তি হিচাপে শিকিম আৰু বিকশিত হওঁ। মই সকলো শিক্ষকক ধন্যবাদ জনাইছো যে তেওঁ সদায় আমাৰ সৈতে সহায়ক স্তম্ভ হিচাপে থিয় হৈ আমাৰ অসংখ্য ভুল সংশোধন কৰিছে। শিক্ষাদানৰ দিশত তেওঁলোকৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু তেওঁলোকক প্ৰশংসাৰে সন্মানিত কৰিবলৈ, 5 ছেপ্টেম্বৰত সমগ্ৰ ভাৰততে শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰা হয়।

১৮৮৮ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত জন্ম গ্ৰহণ কৰা ভাৰতৰ প্ৰথম উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণনে শিক্ষক দিৱস উদযাপন আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ ভাৰতৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু এজন মহান পণ্ডিতো আছিল। তেওঁৰ শিক্ষকতাৰ প্ৰতি আগ্ৰহ আছিল আৰু তেওঁক ভাৰত ৰত্নও প্ৰদান কৰা হৈছিল। এবাৰ যেতিয়া তেওঁৰ কিছুমান শিক্ষাৰ্থীয়ে তেওঁৰ জন্মদিন উদযাপন কৰিবলৈ কৈছিল, ড০ ৰাধাকৃষ্ণনে তেওঁলোকক কৈছিল যে যদি 5 ছেপ্টেম্বৰতেওঁৰ জন্মদিন হিচাপে উদযাপন কৰাৰ পৰিৱৰ্তে, তেওঁলোকে ইয়াক শিক্ষক দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰে তেন্তে তেওঁ অতি সন্মানিত হ’ব। এইটোৱে সঁচাকৈয়ে দেখুৱায় যে তেওঁ শিক্ষাদানৰ বাবে কিমান সমৰ্পিত আছিল আৰু সকলো শিক্ষকক সন্মান জনোৱাৰ প্ৰতি উৎসাহী আছিল। সেয়েহে, প্ৰতি বছৰে আমি ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্ম জয়ন্তী উপলক্ষে শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰোঁ।

বিদ্যালয়ত শিক্ষক দিৱস উদযাপনে আমাৰ হৃদয়ত এক বিশেষ স্থান দখল কৰে। এজন শিক্ষাৰ্থী হোৱাৰ বাবে, আমি আমাৰ প্ৰিয় শিক্ষকসকলৰ সন্মানত বিশেষ প্ৰদৰ্শন আয়োজন কৰাৰ সুযোগ পাওঁ। এই দিনটো সকলো শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে আনন্দ, উত্তেজনা আৰু বহুতো কাৰ্যকলাপেৰে ভৰি আছে।

Conclusion

শেষত, মই মোৰ সকলো শিক্ষকক আমাৰ জীৱনত আদৰ্শ ৰখাৰ বাবে ধন্যবাদ জনাইছো আৰু আমাক উন্নত লোক লৈ বিকশিত হোৱাত সহায় কৰিব বিচাৰো। শিক্ষক দিৱসৰ বিশেষ অনুষ্ঠানত ভাষণ দিয়াৰ সুযোগ পোৱাৰ বাবে মই কৃতজ্ঞ।

শিক্ষক দিৱসৰ অতি চমু ভাষণ

অতি চমু ভাষণ-১

মোৰ সকলো শিক্ষকলৈ ৰাতিপুৱাৰ শুভেচ্ছা জ্ঞাপন কৰিছো! ভাৰতৰ অন্যতম মহান পণ্ডিত আৰু ভাৰতৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্ম জয়ন্তীৰ পৱিত্ৰ উপলক্ষে আমি ইয়াত একত্ৰিত হৈছো। এই দিনটো সমগ্ৰ ভাৰততে শিক্ষক দিৱস হিচাপে ব্যাপকভাৱে পালন কৰা হয়। মোৰ ভাষণত, মই মোৰ সকলো শিক্ষকক ধন্যবাদ জনাইছো যিসকলে আমাক শিকাবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি আছে আৰু আমাক প্ৰতিদিনে নতুন বস্তু শিকাত সহায় কৰে। তেওঁলোকে কেৱল কিতাপৰ জৰিয়তে জ্ঞান আহৰণ কৰাত সহায় নকৰে কিন্তু আমাৰ জীৱনত। আপুনি আমাক শিকাইছে যে কেনেদৰে আমাৰ ভয় আৰু বিফলতা বোৰ দূৰ কৰিব লাগে, আত্মবিশ্বাস অৰ্জন কৰিব লাগে আৰু এতিয়া মোৰ দৰে বহুতো লোকৰ আগত ভাষণৰ ৰূপত আমাৰ মতামত আৰু মতামত ব্যক্ত কৰিব লাগে।

সদায়ে বিশ্বাস কৰা হয় যে শিক্ষকসকলে সদায়ে প্ৰতিজন শিক্ষাৰ্থীৰ হৃদয়ত উচ্চ সন্মান ৰাখিব, আনকি তেওঁলোকৰ পিতৃ-মাতৃতকৈও অধিক। এইটো আমাৰ শ্লোকত স্পষ্ট: ”গুৰুৰ ব্ৰহ্মগুৰু বিষ্ণু গুৰু দেৱো মহেশ্বৰ গুৰু সাক্ষত পৰব্ৰহ্ম তাচমাই শ্ৰী গুৰাৱে নামাহা”

শিক্ষকসকল সদায় প্ৰতিজন শিক্ষাৰ্থীৰ জীৱনৰ স্তম্ভ হৈ থাকিব। তেওঁলোকে আমাক এক সুন্দৰ উজ্জ্বল ভৱিষ্যত উপভোগ কৰিবলৈ আমাৰ অন্ধকাৰ সময়ৰ মাজেৰে পথ প্ৰদৰ্শন কৰে। ১৯৯৪ চনত ইউনেস্কোৰ দ্বাৰা ঘোষণা কৰা অনুসৰি অক্টোবৰৰ ৫ তাৰিখে সমগ্ৰ বিশ্বতে শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰা হয়। মোৰ অসুবিধাৰ মাজেৰে মোক পথ প্ৰদৰ্শন কৰা আৰু মোক ভাৰতৰ এজন দায়িত্বশীল নাগৰিক হোৱাত সহায় কৰাৰ বাবে মই তেওঁলোকৰ সকলোৰে ওচৰত কৃতজ্ঞ। আহক আমি সকলোৱে একেলগে এই দিনটো আমাৰ সকলো শিক্ষকৰ বাবে স্মৰণীয় কৰি তুলিম। ধন্যবাদ।

অতি চমু ভাষণ-২

মোৰ সকলো প্ৰিয় শিক্ষকক অতি শুভ ৰাতিপুৱা আৰু উষ্ম আদৰণি!

আজি, আমি ইয়াত শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰিবলৈ একত্ৰিত হৈছো। ছেপ্টেম্বৰৰ 5 তাৰিখে ভাৰতৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ শিক্ষক ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্মদিন। তেওঁ ভাৰতৰ প্ৰথম উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু এজন বিশিষ্ট পণ্ডিত আছিল। শিক্ষকসকল এখন মহান ৰাষ্ট্ৰৰ নিৰ্মাতা। সেয়েহে, শিক্ষকসকলক সদায়ে সৰ্বোচ্চ স্থানত ৰখা হয়। তেওঁলোকে আমাক আমাৰ জীৱনত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ব্যক্তি হ’বলৈ পথ প্ৰদৰ্শন কৰে।

আমাৰ গণিতশিক্ষকে কেৱল আমাক সৰল বা কঠিন সমস্যাই শিকায় নহয় কিন্তু আমাৰ জীৱনত সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱাৰ আত্মবিশ্বাস প্ৰদান কৰে। আমাৰ ইংৰাজী আৰু আঞ্চলিক ভাষাৰ শিক্ষকসকলে কেৱল আমাক সুন্দৰ কাহিনী আৰু কবিতা শিকোৱাই নহয় কিন্তু সাহিত্যৰ মহান কৰ্মসমূহৰ যোগাযোগ আৰু প্ৰশংসা কৰিবলৈ শিকাত আমাক সহায় কৰে। আমাৰ বিজ্ঞান শিক্ষকসকলে আমাক কেৱল আকৰ্ষণীয় বিজ্ঞান পৰীক্ষাই নহয় কিন্তু আমাক প্ৰকৃতিৰ সৌন্দৰ্য আৰু প্ৰয়োগ কৰিলে ই কেনেদৰে কাম কৰে দেখুৱায়।

প্ৰতিজন শিক্ষকে আমাক অনুশাসন শিকায়, অধ্যক্ষ বিকাশত সহায় কৰে আৰু আমাক নিজকে জনাত সহায় কৰে। আমি আমাৰ জীৱনৰ বেছিভাগ সময় এই সকলো শিক্ষকৰ সৈতে অতিবাহিত কৰোঁ, আৰু আমাৰ ভৱিষ্যত আৰু সুখ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে আমাক জ্ঞান দিয়াৰ বাবে আমি তেওঁলোকৰ ওচৰত কৃতজ্ঞ। আজি, আমি শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰোঁ যাতে আমাৰ শিক্ষকসকলে আমাক শিকোৱা আৰু আমাক সক্ষম কৰি তুলিবলৈ প্ৰতিদিনে সন্মুখীন হোৱা অসুবিধাবোৰক সন্মান জনাব পাৰে।

মোৰ প্ৰিয় শিক্ষকসকলৰ সন্মুখত এই ভাষণ দিয়াটো মোৰ সন্মানৰ বিষয়। এইটোৱে মোক মোৰ সহপাঠীসকলক প্ৰকাশ কৰিবলৈ আৰু আমাৰ শিক্ষকসকলৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰিবলৈ অপৰিসীম আনন্দ দিয়ে। আপোনাৰ সকলো মৰম, দয়া আৰু জ্ঞানৰ বাবে আপোনাক বহুত ধন্যবাদ।

অতি চমু ভাষণ-৩

মোৰ সন্মানীয় শিক্ষক আৰু মোৰ সহপাঠীসকলক শুভ ৰাতিপুৱা!

আজি আমি ভাৰতৰ অন্যতম বিশিষ্ট শিক্ষক আৰু পণ্ডিত ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্মদিন উদযাপন কৰিবলৈ সমবেত হৈছো। তেওঁ এজন মহান ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু দাৰ্শনিক আছিল। দৰিদ্ৰ ব্ৰাহ্মণ পৰিয়ালৰ হোৱা স্বত্বেও তেওঁৰ জ্ঞানৰ তৃষ্ণা কেতিয়াও হ্ৰাস হোৱা নাছিল। তেওঁ ভাৰতৰ দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছিল। মহান দাৰ্শনিকৰ জন্মদিনক শিক্ষক দিৱস হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই দিনটো প্ৰতিজন শিক্ষক আৰু শিক্ষাৰ্থীৰ বাবে বিশেষ। আজিৰ দিনটোত, আমি শিক্ষাৰ্থীসকলে আমাৰ শিক্ষকসকলৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞতা প্ৰকাশ কৰোঁ।

আনকি এই মহামাৰীৰ সময়তো, আমাৰ শিক্ষকে কেতিয়াও আমাক শিকোৱা বন্ধ কৰা নাই। আনকি তেওঁলোকে এক মাৰাত্মক মহামাৰীত ভুগি থাকিলেও, তেওঁলোকে আমাক বিভিন্ন ভাৰ্চুৱেল প্লেটফৰ্মৰ জৰিয়তে শিকাইছে। আমাক মৰম দিয়াৰ বাবে আমি আমাৰ শিক্ষকসকলৰ ওচৰত কৃতজ্ঞ। সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱা স্বত্বেও, তেওঁলোকে আমাক এই মাৰাত্মক মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ শক্তি প্ৰদান কৰিছে। যদিও আমি এতিয়াও আমাৰ ঘৰত আৱদ্ধ হৈ আছোঁ আৰু আমাৰ বন্ধুবৰ্গ আৰু আমাৰ শ্ৰেণীকোঠাৰ উষ্ণতা হেৰুৱাই আছোঁ, তথাপিও ভাৰ্চুৱেল প্লেটফৰ্মৰ মাজেৰে, আমাৰ শিক্ষকৰ হাঁহি দেখি আমাৰ দিনটো কঢ়িয়াই আনিছে।

এই পৱিত্ৰ দিনটোত এই ভাষণ দিয়া আৰু মোৰ শিক্ষকসকলৰ প্ৰতি কৃতজ্ঞতা আৰু সন্মান প্ৰকাশ কৰাটো মোৰ বাবে এক গৌৰৱৰ বিষয়। আমি সদায় আপোনাৰ শিক্ষাৰ্থী হৈ থাকিম, আমি যিমানেই ডাঙৰ নহওঁক। শিক্ষকসকল, সদায় আমাৰ সৈতে থকাৰ বাবে ধন্যবাদ।

শিক্ষক দিৱসত ১০ শাৰীৰ বক্তৃতা

ইয়াত কেইটামান কথা আছে যিয়ে আপোনাক শিক্ষক দিৱসত ভাষণ লিখাত সহায় কৰিব। সকলোকে সুপ্ৰভাত। মই ইয়াত শিক্ষক দিৱসত ভাষণ দিবলৈ আহিছোঁ।

সকলো বিদ্যালয় আৰু মহাবিদ্যালয়ত প্ৰতি বছৰে ৫ ছেপ্টেম্বৰত শিক্ষক দিৱস পালন কৰা হয়।

ইয়াক ড০ সৰ্বপল্লী ৰাধাকৃষ্ণণৰ জন্ম জয়ন্তী হিচাপে পালন কৰা হয়। তেওঁৰ জন্ম ১৮৮৮ চনৰ ৫ ছেপ্টেম্বৰত হৈছিল। ড০ এছ ৰাধাকৃষ্ণণ ভাৰতৰ প্ৰথম উপ-ৰাষ্ট্ৰপতি আৰু দ্বিতীয় ৰাষ্ট্ৰপতি আছিল।

তেওঁ এজন মহান পণ্ডিত আৰু শিক্ষক আছিল আৰু আনকি ভাৰত ৰত্নও লাভ কৰিছিল।

আমাৰ জীৱনত শিক্ষকসকলে পালন কৰা কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু ভূমিকাক স্বীকাৰ কৰিবলৈ শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰা হয়।
আমাৰ শিক্ষকসকলে আমাৰ জীৱনউন্নত কৰাত আৰু আমাৰ ভুলবোৰ সংশোধন কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।
বিভিন্ন দেশে শিক্ষকসকলৰ সন্মানত বিভিন্ন তাৰিখত শিক্ষক দিৱস উদযাপন কৰে।

ইউনেস্কোৱে ১৯৯৪ চনত ৫ অক্টোবৰক বিশ্ব শিক্ষক দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰিছিল। শিক্ষকসকলৰ সন্মানত বিদ্যালয়ৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে বিভিন্ন কাৰ্যসূচী আৰু অনুষ্ঠান আয়োজন কৰে।
বিদ্যালয়ত শিক্ষক দিৱস উদযাপন শিক্ষাৰ্থী আৰু শিক্ষকসকলৰ বাবে আনন্দ আৰু উত্তেজনাৰে পৰিপূৰ্ণ দিন।

অৱশেষত, মই মোৰ শিক্ষকসকলক মোৰ জীৱনৰ এক শক্তিশালী স্তম্ভ হিচাপে আৰু মোৰ জীৱনৰ প্ৰতিটো পৰ্যায়ত মোক পথ প্ৰদৰ্শন কৰাৰ বাবে ধন্যবাদ জনাইছো। শেষত মই মোৰ সকলো প্ৰিয় শিক্ষকক শিক্ষক দিৱসৰ শুভেচ্ছা জনাব বিচাৰো।

Speech on Teachers Day in English 2023

Ladies and gentlemen, esteemed teachers, and my dear fellow students,

Today, we gather here not just to celebrate Teachers’ Day, but to recognize the profound impact our teachers have on our lives and to harness that inspiration to fuel our own growth and aspirations.

Teachers, you are the guiding light in our journey of learning. You play a pivotal role in shaping our minds and molding our characters. Your dedication, passion, and wisdom empower us to reach for the stars and achieve our dreams.

As we celebrate this day, let us remember that teachers don’t just impart knowledge; they ignite the flames of curiosity within us. They instill in us the values of discipline, perseverance, and hard work. They show us the path to success, but it’s up to us to walk it.

Students, the role of a teacher is crucial, but so is our role as learners. It is our responsibility to listen attentively, ask questions, and actively engage in the learning process. Let’s appreciate the sacrifices our teachers make to ensure we receive the best education possible. Let’s reciprocate by putting in our best effort.

Remember, each of us has unique talents and potential waiting to be unleashed. It’s our teachers who help us discover and nurture these abilities. So, let’s not only honor them today but strive to make them proud every day by striving for excellence.

In conclusion, let’s use today’s celebration as a reminder of the profound influence our teachers have on our lives. Let’s use their guidance and wisdom to motivate ourselves to work hard, dream big, and become the best versions of ourselves. As we move forward in our educational journey, let’s make a promise to ourselves and our teachers that we will continue to learn, grow, and make them proud.

Thank you, and Happy Teachers’ Day!

2-minute speech on Teachers Day in English

Today, we celebrate Teacher’s Day. It’s a day to show appreciation and respect to the amazing people who have devoted their lives to teaching us.
Teachers are like superheroes; they do more than just teach facts. They help us become better people, encouraging creativity and curiosity. Teachers leave a lasting impact on our hearts and minds. On this day, let’s think about how much teachers mean to us. They guide us, believe in us, and give us the tools to reach our goals. Teachers see our potential, even when we don’t. They’re patient, understanding, and always there to help. Let’s say thank you to our teachers for their hard work, kindness, and love for teaching. A good teacher helps us do well in school and become better people. Let’s appreciate and celebrate our teachers every day. They are the foundation of our society, the builders of our future, and our guiding lights. Happy Teacher’s Day to all the wonderful teachers out there. Thank you for everything you do.

Principal speech on Teachers Day

Respected teachers, students, staff, and honored guests,

Good morning to you all!

Today, we come together to celebrate a very special occasion – Teacher’s Day. It is a day dedicated to expressing our deep gratitude and admiration for the remarkable educators who play a pivotal role in shaping the future of our students and our nation.

First and foremost, I would like to extend my warmest wishes to all the teachers gathered here. Your dedication, hard work, and unwavering commitment to the cause of education are truly commendable. You are the heart and soul of our institution, and your influence extends far beyond the walls of our classrooms.

Teachers, you are not just individuals who impart knowledge; you are mentors, role models, and guides who inspire our students to become responsible, compassionate, and enlightened citizens. Your role in nurturing young minds, instilling values, and fostering a love for learning is invaluable.

In a world that constantly evolves and presents new challenges, teachers are the beacons of knowledge and wisdom that help our students navigate the complexities of life. You provide not only the academic tools but also the life skills necessary for success.

As we celebrate Teacher’s Day, I encourage each of us to reflect on the profound impact that teachers have on our lives. Think about those teachers who have left an indelible mark on your journey of growth and learning. Their influence is enduring, and their lessons extend beyond textbooks.

Let us also remember that being a teacher is not an easy task. It requires patience, dedication, and a genuine love for the profession. Teachers often go the extra mile to ensure their students’ success, and for that, they deserve our utmost appreciation.

In conclusion, I want to express my heartfelt gratitude to all the teachers in our school for their tireless efforts and commitment to excellence. You are the foundation upon which our students’ dreams are built. On this special day, let us celebrate you, not just for your role as educators but also for the profound impact you have on the lives of our students.

Happy Teacher’s Day to all of you! Thank you for your outstanding contribution to our school, our community, and our nation. May you continue to inspire and empower generations to come.

Leave a Comment